Friday, April 05, 2013

Tšiili hanemalts

Tere üle saja aasta. Viimaks võtan end kätte ja kirjutan millestki, mille me nädala eest (alles) avastasime. Nimelt siis kinoa ehk Tšiili hanemalts (ehk quinoa inglise keeles). Kinoa iseenesest on selle maltsa seeme, ei tea, kas meil mõnest oma Eesti maltsast ei annaks seemneid süüa?:) Rohkem infot leiab kinoa kohta kõikjalt internetist, väga tervislik asi ja lihtne valmistada ka. Kõigele lisaks (vähemalt meie arust) väga maitsev ka.
Munadepühade ajal sõime seda mu tädi juures ja nii mulle kui ka Markole väga maitses ja nüüd tegin juba teist korda ise seda salatit. Inspiratsiooniks on see nami-nami retsept, aga suhtusin sellesse üsna loominguliselt. Tegelikult see ongi selline retsept, et iga kord võib mõelda välja midagi uut, mida lisada.

Üldiselt võiks salati baasiks jääda (kogused 2 sööja jaoks):
2 dl kinoad
1 granaatõuna seemned
seedermänniseemned

1 laimi mahl
oliiviõli


ja ülejäänud asjad saab iga kord vastavalt kättesaadavusele/maitsele lisada.

Keetsin kinoa lihtsalt soolvees, sest puljongikuubikut mul kodus ei olnud ja üritan neid viimasel ajal üldse mitte kasutada. Koriandrit ega münti ma ka ei pannud, esimene kord oli mul kodus rukolat just üle ja täna ostsin lambasalatit. Mu arust sobib sinna ükskõik milline roheline leheke, koguseliselt panin salatit palju rohkem kui selles algses retseptis. Küll aga kindlasti soovitan lisada granaatõuna- ja (kergelt röstitud) seedermänniseemneid. Esimene kord panin salatisse ka avokaadot, mu arust see oli ülihea lisand, aga täna oli poes kahjuks ainult toorest avokaadot saada ja nüüd panin salatisse idusid. Üldiselt võib sinna sisse igasugu asju susata. Maitsestasin kvaliteetse oliiviõli ja laimimahlaga (pigem rohkem kui vähem) ja sellest täiesti piisab. Ülimalt tervislik ja maitsev!

1 comment:

Mari-Liis said...

Just umbes 3 päeva tagasi mõtlesin mis asi see kinoa on, aga ei viitsinud uurida kui my kitchen rulesis oi võistlus, kus ühel paaril oli 10 dollarit ja pidid õhtusöögi 4-le valmistama ning võistlejad löödi pooleks ja pidid sheerima toiduaineid ehk 4 tiimi said 40 dollari eest osta asju ja ühed surfipoisid ja eratreenerid,, kes hullult ajavad tervislikkust taga tahtsid seda kinoad nii väga, aga see maksis 7 dollarit pakk. Nad olid ainukesed, kes seda tahtsid ja lõpuks said selle ka, aga pidid leppima siis teiste otsustatud toiduainetega. Nad said veel tomateid ja fetat ja mingit rohelist vist veits. Ja ma mäletan manu kommenteeris, et esimene amps oli nii hea, aga teine amps oli juba ainult see malts, et neil polnud myud midagi sisse panna salatisse. Vot selline lugu siis 😃